Döms för "front running" – första gången i Sverige

11 september 20262 min lästid
En man har dömts av Stockholms tingsrätt för marknadsmanipulation på värdepappersmarknaden. Det är det första målet i Sverige där Ekobrottsmyndigheten, EBM, åtalat någon för så kallad ”front running”.

EBM menar att den tilltalade med hjälp av förhandsinformation från sin bank genomfört en aggressiv aktieförsäljning med avsikt att manipulera aktiekursen och därefter utnyttja möjligheten att köpa ett stort antal aktier billigare utanför börsen, i en så kallad blockaffär.

Enligt DI handlar det om en man som, i egenskap av private banking-kund, ska ha ringt till DNB Carnegie för att lägga en säljorder, vilket bidragit till ett kursfall i fastighetsaktien. Sedan ska mannen ha kontaktat bankens institutionella mäklarbord för att genomföra en transaktion där två storägare – trots den lägre kursen – nappade. Det ska ha varit DNB Carnegies egna kontrollrutiner som avslöjade det inträffade.

Det här har varit ett principiellt viktigt mål. Vi har prövat ett nytt sätt att använda den befintliga lagstiftningen för att komma åt marknadsmanipulation och insiderliknande beteenden på värdepappersmarknaden. Viktiga och förmögna kunder kan få icke-offentliggjord information av bankerna som inte andra har tillgång till. Det här är ett sådant fall där bankkunden utnyttjar informationen till att manipulera börskursen för egen vinning”, säger kammaråklagare Jan Leopoldson i ett pressmeddelande.

Mannen döms till villkorlig dom och 80 dagsböter om totalt 80 000 kronor. Dessutom ska mannen betala 225 000 kronor i skadestånd till målsäganden och företagsbot på 300 000 kronor.

”Jag räknar med att fler liknande åtal för ”front running” kommer, säger Jan Leopoldson.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.


Dela med dig