Elekta och Systemair åt olika håll på delår
Vid 12.50 är OMXS30-indexet upp 0,37% till 3 129,46. Aktier för cirka 6,6 miljarder kronor har omsatts på Stockholmsbörsen.
Bäst utveckling bland börsens större industrisektorer har energi med en uppgång på 1,1%. I andra vågskålen ligger industri i botten med plus 0,3%.
Bland de ledande aktierna, som ingår i OMXS30-index, stiger Alfa Laval 1,5% medan EQT är upp 1,4%. Sämst utveckling har Assa Abloy B med minus 1,0% medan Saab B är ned 0,4%.
Medicinteknikbolaget Elekta presenterade ett justerat rörelseresultat och orderingång i tredje kvartalet i linje med konsensus, samtidigt som omsättningen var något lägre än väntat. Aktien handlas idag exklusive utdelning på 1,20 kronor och är upp 5,7%.
Ventilationsbolaget Systemairs justerade rörelseresultat och omsättning kom in tydligt sämre än väntat i det tredje kvartalet. Aktien är ned 6%.
Olje- och gasbolaget Shamaran noterade en rejäl ökning av resultatet och omsättningen i det fjärde kvartalet. Aktien faller 2,6%.
Medicinteknikbolaget Integrum minskade omsättningen och ökade rörelseförlusten till -9,5 miljoner kronor i Q3. Aktien faller 11,5%.
Medicinteknikbolaget Sectra förvärvar litauiska Oxipit som är specialiserade på AI-baserade lösningar för radiologi. Aktien är ned 1,3%.
Betting- och affiliatebolaget Better Collective har inlett ett återköpsprogram på 40 miljoner euro. Aktien är upp 0,6%.
Pareto Securities höjer Traton till köp, från behåll, riktkurs 380 kronor (320). Aktien är upp 2,2%.
EFN ger en köprekommendation för Inission, och aktien stiger 3,6%.
Morgan Stanley höjer Alfa Laval till jämvikt, från undervikt med riktkurs 500 kronor. Aktien steg 1,5%.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.