Europas rikaste man varnar för världsomspännande katastrof

23 april 20261 min lästid
Bernard Arnault.
Franska lyxjätten LVMH:s vd Bernard Arnault varnade under torsdagen för att situationen i Mellanöstern kan resultera i en ”världskatastrof” med allvarliga ekonomiska konsekvenser.

”Världen är nu i en ganska allvarlig kris i Mellanöstern”, sade han under LVMH:s årsstämma, skriver CNBC.

Ses en snar lösning i konflikten, ser Arnault en normalisering av världsläget, men annars varnar han för allvarliga konsekvenser.

”Det kommer antingen att bli en världskatastrof med väldigt allvarliga och väldigt negativa ekonomiska konsekvenser – i så fall är det svårt att säga hur 2026 kommer att utvecklas – eller så kommer det lösas snabbare på något sätt vilket vi alla hoppas på, även om det inte verkar vara enkelt, i vilket fall företagen kommer att återhämta sig och återgå till det normala”, sade han.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig