EU:s och USA:s handelstoppar träffas imorgon
Sefcovic väntas under vistelsen också träffa USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer. Mer detaljer än så angavs inte.
EU har tidigare bestämt att försena sina vedergällningstullar mot USA till mitten av april. Det i syfte att ge rum för förhandlingar som kan eventuellt lösa problemen. Sefcovic sade i slutet av förra veckan att mindre framsteg hade gjorts i samtalen med Washington.
Förutom de tullar som president Donald Trump redan infört mot vissa länder, planeras också så kallade ömsesidiga tullar från och med 2 april.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.