Evolutions resultat över förväntan
"Sammanfattningsvis ser vi fortsatt något blygsamma siffror för andra kvartalet, men de är mer i linje med våra förväntningar som kommunicerades i första kvartalet. Vi står fast vid vår uppfattning att andra halvåret kommer att bli starkare och behåller därför vår helårsprognos om en ebitda-marginal om 66-68 procent", säger vd Martin Carlesund.
Omsättningen steg 3,1 procent till 524,3 miljoner euro (508,4). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 518. Omsättningstillväxten i jämförbara valutor beräknas uppgå till 8,8 procent.
Ebitda-resultatet blev 345,3 miljoner euro (345,8), väntat 337, med en ebitda-marginal på 65,9 procent (68,0).
Rörelseresultatet blev 306,4 miljoner euro (311,1). Rörelsemarginalen var 58,4 procent (61,2).
Resultatet efter skatt blev 248,3 miljoner euro (269,1) och resultat per aktie uppgick till 1,22 euro (1,28).
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.