Experterna om rapportperioden: Bolagen har lärt sig att bli snabbfotade

Av Annelie Östlund
30 oktober 20255 min lästid
Lite bättre än väntat – särskilt på marginalsidan. Så kan rapportsäsongen hittills sammanfattas. ”Marknaden skissar på 10% årlig vinsttillväxt under 2026 och 2027. Kvartalsrapporterna stärker oss i tron att de prognoserna är inom räckhåll”, säger Carl-Henrik Söderberg på Ålandsbanken.

”Hittills har de nordiska börsbolagen levererat en omsättning som varit 1% bättre än väntat medan rörelseresultatet (ebit) överträffat prognoserna med 6%. Det skvallrar om att bolagen varit duktiga på att hålla i marginalerna, säger Carl-Henrik Söderberg, marknadsstrateg på Ålandsbanken Private Banking Sverige.

”Tidigare chocker som finanskrisen och pandemin har lärt bolagen att bli snabbfotade – att snabbt anpassa sina kostnader i en föränderlig och stökig omvärld”, fortsätter Söderberg.

Mikrodata i form av bolagsrapporter, men också oväntat stark makrodata, stärker Ålandsbankens övertygelse om att liggande prognoser är uppnåeliga, förklarar Carl-Henrik Söderberg.

”Marknaden skissar på 10% årlig vinsttillväxt under 2026 och 2027 för nordiska och europeiska börsen.”

Den makrodata han syftar på inkluderar bland annat den preliminära amerikanska PMI:n, som mäter aktiviteten i både industri- och tjänstesektor. Den publicerades i fredags och steg till 54,8 i oktober från 53,9 i september. Ett värde över 50 signalerar tillväxt i den privata sektorn.

Även den preliminära PMI:n för eurozonen förbättrades – till 52,2 i oktober från 51,2 i september – klart bättre än förväntningarna i en Reuters-enkät som pekade på 51,0.

I måndags publicerades dessutom den senaste tyska Ifo-mätningen, som visar att affärsklimatet i Tyskland förbättrades i oktober. Indexet steg till 88,4 från 87,7 månaden innan.

Verkstadsbolagens orderingång spretar

Även Nordeas aktiemarknadsanalytiker Martin Björsell noterar att bolagens omsättning kommer in ganska mycket i linje med prognoserna medan marginalerna tenderar överträffa estimaten.

”Utan att ha gått igenom alla siffror är uppfattningen att estimaten så här långt snarare kommer upp än ned i spåren av rapporterna”, säger Björsell.

”Jag hade farhågor om att valutaeffekter och Trumps tullar skulle slå hårdare än vad konsensus räknat med. Men en bra bit in i rapportperioden kan jag konstatera att bolagen varit ganska duktiga på att hantera både valutasituationen och effekterna av de nya handelshindren – även om det spretar lite grann. Bland annat Sandvik säger att de lyckats kompensera fullt ut för tullar med högre priser medan bolag som Volvo och Epiroc påverkades mer negativt av tullarna”, fortsätter han.

Även vad gäller verkstadsbolagens orderingång och utsikter spretar det.

”Sandviks orderingång kom in betydlig bättre än väntat medan Volvos orderingång gjorde marknaden besviken. Atlas Copco och Alfa Laval levererade ganska mycket i linje med förväntningarna”, säger Martin Björsell och tillägger:

”Vi tycks ju ha passerat någon sorts konjunkturbotten. Men få pratar om en tydlig vändning uppåt. Alfa Laval sa exempelvis att Q4 skulle vara i linje med Q3.”

Stabila bankrapporter

Banksektorn, som tillsammans med verkstadsbolagen väger tyngst på svenska och nordiska börsen, har över lag levererat stabila rapporter.

”Det var inga stora överraskningar. Men generellt kan man säga att rapporterna kom in något bättre än väntat. Bankernas räntenetton hölls uppe oväntat bra och sektorns vinst före skatt överträffade konsensus estimat”, säger Martin Björsell.

”Det ser fortsatt stabilt ut. Ingen dramatik. De fortsätter att vara duktiga på kostnadssidan. Räntenettot pressas såklart när styrräntan sänks. Samtidigt ser vi vissa tecken på bättre tillväxt i utlåningen – både vad gäller bolån och på företagssidan”, säger Carl-Henrik Söderberg.

Konsumentbolag som imponerar

En av de sektorer som spretar mest är konsumentsektorn.

”Konsumentbolag inom sällanköpsvaror har det fortfarande väldigt jobbigt. Generellt är konsumenter inte särskilt pigga på att köpa varor som utgör en större investering. Inte minst är den amerikanska marknaden – med höga marknads- och bolåneräntor – fortsatt tuff. Exempelvis levererade både Dometic och Husqvarna jättesvaga rapporter”, säger Carl-Henrik Söderberg.

Bättre går det för lågpris och bolag med fokus på mindre, mer frekventa köp – så kallade ”small ticket items”.

”Exempelvis har Clas Ohlson gått fantastiskt bra. Men även RVRC, som säljer friluftskläder, har imponerat”, konstaterar Söderberg.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.



Dela med dig