Förvaltare spår en ljusning för sektorn

Av Jessika Bouveng
27 oktober 20252 min lästid
Efter regn kommer solsken - det tror Astrid Samuelsson och Ellinor Hult, förvaltare av Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult, är caset för hälsovårdsaktier framöver.

Hälsovårdssektorn har haft det tufft på börsen den senaste tiden. Tullfrossa och politisk oro har satt käppar i hjulen för aktierna - men nu syns en vändning på horisonten, i alla fall om man frågar förvaltarna Astrid Samuelsson och Ellinor Hult.

“Det är ingen överdrift att säga att det varit ett händelserikt år i hälsovårdssektorn. Läkemedelsaktier har dämpats på börsen från flera håll, med omorganisation av den amerikanska hälsovårdsmyndigheten, vaccinskepsis och inte minst av president Donald Trumps utfall mot sektorns prissättning på den amerikanska marknaden”, säger de till Avanza.

Faktorerna som talar för sektorn

Förvaltarna har noterat en rad positiva nyheter för sektorn den senaste tiden. Bland annat anser de att bolagen hanterat krav på att flytta tillverkning till USA väl. Rapporterna för årets andra kvartal såg starka ut och flera bolag höjde sina prognoser för helåret.

“Flera hälsovårdsbolag har redan utlovat stora investeringar i läkemedelsfabriker i USA (investeringar på över 400 miljarder dollar totalt). Tullar på 100 procent är därmed osannolika i de flesta fall”, säger de.

Samuelsson och Hult noterar att gapet mellan hälsovårdssektorn och bredare marknader ser historiskt högt ut på en tioårsperiod, däremot ser värderingsskillnaderna ut att minska.

“Det finns tecken på att vinden har vänt, även om riskerna ännu inte är helt undanröjda. Sektorn gynnas av en mildare politisk ton och ökade investeringar, samtidigt som innovationstakten förblir hög och flera bolag har levererat uppmuntrande resultat under året.”

Slutligen noterar de även att M&A-aktiviteten tagit fart.

“Bolagen mår generellt sett bra och det bådar för ett intressant läge i hälsovårdssektorn”, avslutar de med.

LÄS MER: Experten: Fyra faktorer som eldar på börsen just nu

LÄS MER: Aktiechefen: Dags att plocka hem vinst i kursraketerna

Dela med dig