Goldman Sachs och Morgan Stanley varnar för börsnedgång

Av Finwire/Redaktionen
4 november 20251 min lästid
Efter ett år av kraftigt börsrally varnar Goldman Sachs och Morgan Stanley för att globala aktiemarknader kan stå inför en nedgång under de kommande 1-2 åren.

Aktier världen över har nått rekordnivåer, drivet av AI-relaterade vinster och förväntningar om räntesänkningar.

"Det är troligt att det kommer att ske en nedgång på 10 till 20 procent på aktiemarknaderna någon gång under de kommande 12 till 24 månaderna", sade Goldman Sachs vd David Solomon vid ett event som CNBC deltog på.

"Vi bör också välkomna möjligheten att det kan bli nedgångar på 10 till 15 procent som inte orsakas av någon form av makroekonomisk kris", sade Morgan Stanleys vd Ted Pick.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig