Goldman Sachs tror på europeiska aktier
De nya målen på 3,6 och 12 månaders sikt är 575, 580 och 595 punkter, vilket motsvarar en uppsida på totalt 8 procent i eurotermer. Om man också räknar in bankens förväntningar på att euron kommer stärkas mot dollarn till 1,25 under det kommande året, landar avkastningen i dollar på 16 procent. Det är dubbelt så högt som den förväntade avkastningen på amerikanska indexet S&P 500.
Anledningen till varför Goldman Sachs tror på Europa är för att man ser stödet från en global tillväxt kommer gynna de europeiska bolagens vinster.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.