Handelsbanken spår högre vinst för vitvarubolaget – men ser vissa utmaningar
Banken höjer prognosen för det justerade rörelseresultatet med 6–16 procent för perioden 2026–2028. Den positiva revideringen följer en rapport för det andra kvartalet där det justerade rörelseresultatet överträffade förväntningarna, drivet av ett starkare utfall i Latinamerika samt EMEA- och Asien-Stillahavsregionen.
Handelsbanken konstaterar samtidigt att utvecklingen i Nordamerika fortsatt är svag. Regionen redovisade en organisk försäljningsminskning på 3 procent och ett rörelseresultat som tyngdes av en svag marknad, även om tillfälliga positiva effekter från tullåterbetalningar och förändringar i pensionsrelaterade sjukvårdskostnader gav stöd.
Marknadsutsikterna för 2026 är i stort sett oförändrade, enligt banken. Electrolux väntas se neutrala volymer i Europa, fortsatt negativ utveckling i Nordamerika och positiv utveckling i Brasilien. Samtidigt pekar Handelsbanken på att högre amerikanska importtullar samt stigande råvaru- och logistikkostnader väntas pressa lönsamheten i Nordamerika under det tredje kvartalet.
Trots de höjda prognoserna bedömer Handelsbanken att värderingen motiverar en fortsatt neutral hållning till aktien och upprepar därför rekommendationen behåll.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.