H&M faller på rapporten
Vid 09.15-tiden var OMXS30-indexet upp 0,49% till 3 162,40. Aktier för cirka 1,1 miljarder kronor omsattes på Stockholmsbörsen.
Bäst utveckling bland börsens större industrisektorer hade telekom med en uppgång på 0,8%. I andra vågskålen låg energi i botten med minus 1,2%.
Bland de ledande aktierna, som ingår i OMXS30-index, steg Atlas Copco A 1,8% medan Skanska B var upp 1,6%. Sämst utveckling hade H&M B med minus 1,5% medan Evolution var ned 0,7%.
H&M redovisar ett svagare andra kvartal än väntat. Omsättningen uppgick till 54,8 miljarder kronor, mot väntade 55,1 miljarder, medan rörelseresultatet blev 5,9 miljarder kronor, cirka 7% under konsensus. Vd Daniel Ervér uppger att försäljningen var något lägre än planerat, men lyfter förbättrad lönsamhet och lagerstyrning. Försäljningen i juni väntas vara oförändrad i lokala valutor jämfört med året före. Aktien faller 1,2%.
Castellum säljer fastigheter i Skåne till Wihlborgs för drygt 13,3 miljarder kronor, jämfört med ett bokfört värde på cirka 13,9 miljarder kronor. Castellum är upp 3,7%.
Kredithanteringsbolaget Hoist har erhållit en återbetalning från Skatteverket avseende ingående moms för åren 2018-2025. Återbetalningen följer en begäran om omprövning av avdragsrätten för ingående moms i verksamheten och väntas ge en positiv effekt på resultatet i andra kvartalet 2026 om cirka 160 miljoner kronor. Aktien stiger 2,3%.
Teknikkonsulten Sweco har tecknat ett avtal med Polens statliga myndighet för vattenhantering om att granska och uppdatera landets planer för hantering av översvämningsrisker. Värdet på avtalet är 121 miljoner kronor. Aktien ökar 0,6%.
Byggbolaget Peab har fått i uppdrag av Intea Viskan att bygga om och bygga ut Viskananstalten i Torpshammar. Kontraktet är värt 450 miljoner kronor och omfattar en utbyggnad med plats för ytterligare 120 klienter samt nya lokaler för bland annat administration, besök och sysselsättning. Aktien är upp 0,6%.
Svensk Handels Handelsbarometer visar en tydlig ljusning i juni, med stärkt framtidstro i samtliga delbranscher. Dagligvaruhandeln steg mest, där framtidsindikatorn ökade till 104,1. Även sällanköpsvaruhandeln och partihandeln stärktes, till 96,5 respektive 95,1.
En rad aktierekommendationer har kommit in under morgonen.
Pareto Securities höjer Saab till köp från behåll och sänker riktkursen till 620 kronor från 650. Aktien ökar 1,3%.
SEB höjer NCAB Group till köp från behåll och höjer riktkursen till 100 kronor från 77. Aktien lyfter 5,6%.
Handelsbanken höjer Skanska till behåll från sälj. Riktkursen höjs till 260 kronor från 250. Skanska ökar 1,4%.
Inderes sänker Eltel till minska (öka), riktkurs 13,80 kronor (11,20). Eltel backar 3,8%.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.