Investmentbolaget Industrivärden förlorar köpstämpeln
Industrivärden har haft en stark resa på börsen och slagit index både i år och det senaste året. Aktien är upp 26% sedan årsskiftet och 46% på ett år.
På vägen har aktien gått från att handlas med substansrabatt till att handlas med en liten premie.
Det får nu Handelsbanken att plocka bort köpstämpeln.
”Baserat på en årlig tillväxt om 15 procent för portföljbolagen, justerat för nettoskuld och en investmentbolagsrabatt på 5 procent, höjer vi riktkursen till 570 kronor (545). Den förväntade totalavkastningen på 12 månaders sikt understiger dock 10 procent, vilket motiverar att vi sänker rekommendationen till Behåll”, skriver Handelsbankens analytiker i en uppdatering på fredagen.
Nu tycker banken att det är bättre att köpa utvalda portföljbolag separat då synen på Industrivärdens underliggande innehav är delad.
”Vi har Köp på omkring hälften av portföljen, medan övriga innehav erbjuder mer begränsad uppsida. Givet vår positiva syn på flera av innehaven föredrar vi därför att äga dessa direkt snarare än att betala en premie för exponering via Industrivärden. Efter den starka kursutvecklingen ser vi bättre möjligheter att välja enskilda favoriter.”
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.