Kepler Cheuvreux sänker Tele2 till behåll

Av Finwire/Redaktionen
23 maj 20251 min lästid
Kepler Cheuvreux ser en begränsad uppsida i teleoperatören Tele2 och sänker rekommendationen från köp till behåll med riktkursen 150 kronor (137).

"Även om vi ser en begränsad uppsida på ett års sikt, ser vi flera möjliga triggers för aktien under de kommande två till tre åren, inklusive förvärv av fibertillgångar och/eller extraordinära utdelningar (minst 3-4 SEK per aktie per år), försäljning av master i Sverige och Baltikum (kan generera 10-15 SEK per aktie), svensk konsolidering (kan addera 10 procent till aktien) och ett premiumbud från huvudägaren", skriver banken i sin analys.

Tele2-aktien handlas ned 0,8 procent till 143,20 kronor.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Marknadsnyheter

Dela med dig