Lägre inflation än väntat i USA - Stockholmsbörsen stärktes
Den tioåriga amerikanska obligationsräntan sjönk ett par punkter, medan dollarn var något svagare.
Underliggande KPI, det vill säga kärn-KPI, ökade 2,8 procent i årstakt i maj, att jämföra med Bloombergs konsensus som låg på 2,9 procent. I april var årstakten 2,8 procent.
KPI steg 2,4 procent, att jämföra med konsensus om en ökning med 2,4 procent. Under månaden innan var årstakten 2,3 procent.
Vid 14.34-tiden var EUR/USD svagare vid 1,1478, jämfört med 1,1436 strax innan statistiken. I går var noteringen 1,1425.
Räntan på den tioåriga amerikanska obligationen handlades till 4,45 procent, att jämföra med 4,50 procent strax innan publiceringen. I går var noteringen 4,47 procent.
På Stockholmsbörsen var OMXS30-index upp 0,03 procent, att jämföra med minus 0,18 procent just innan statistiken offentliggjordes.
I tabellen nedan visas KPI-utvecklingen under de senaste månaderna.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.