Lägre kostnadstryck för producenter i EMU
Av Finwire
5 juni 20251 min lästid
5 juni 2025Av Finwire1 min lästid
Producentpriserna steg 0,7 procent i april, mätt i årstakt, vilket var lägre än Bloombergs konsensus som pekat mot en uppgång på 1,1 procent.
Det är samtidigt ett lägre kostnadstryck mot 1,9 procent månaden innan dess.
Producentpriserna mäter den genomsnittliga prisutvecklingen för varor och tjänster som säljs av inhemska producenter – alltså vad företag får betalt för sina produkter innan de når konsumenterna.
Om Producentpriserna, PPI, stiger kraftigt och ihållande, ökar sannolikheten att KPI, konsumentprisindex också stiger, men med viss eftersläpning.
Men ibland absorberar företagen kostnadsökningarna genom lägre marginaler, särskilt i lågkonjunktur.
I vissa fall kan också producentpriserna sjunka utan att det märks direkt i konsumentpriserna, särskilt om detaljhandeln har långa kontrakt eller prisregleringar.
Siffran kommer inför ECB:s räntebesked i eftermiddag klockan 14.15.
Marknadsnyheter