Lättnad för fastighetsaktier efter rapporterna

Av Jessika Bouveng
13 november 20252 min lästid
Johan Edberg, aktieanalytiker hos Handelsbanken, lyfter fram fyra intressanta fastighetsaktier.
Efter stabila rapporter fick fastighetsaktierna sig ett lyft på börsen. Handelsbankens aktieanalytiker lyfter fram fyra favoriter.

Fastighetsaktierna har stärks något efter stabila Q3-rapporter. Handelsbankens akiteanalytiker ser en vinsttillväxt på omkring 10% per år 2025–2026, drivet av lägre räntor och kostnadsbesparingar. Banken lyfter Castellum, Pandox, Platzer och Catena som attraktiva aktier.

Fastighetsaktier har jobbat i motvind under en längre period. Handelsbanken noterar dock en något piggare sektor efter att bolagen kommit med sina rapporter för det tredje kvartalet. Bankens aktieanalytiker Johan Edberg menar att rapporterna var relativt odramatiska och att efterfrågan på lokaler inte har minskat nämnvärt om man jämför med Q2.

“Det har varit tillräckligt för att aktierna ska handlas upp i en lättnadsreaktion. Dessutom har uttalanden från bolagsledningarna varit mer positiva än tidigare”, säger han i en kommentar till bankens egna tidning.

“Merparten av fastighetsaktierna är lågt värderade och fler fastighetstransaktioner samt aktieåterköp kan bidra till att sätta fart på aktiekurserna under årets sista månader”, fortsätter han.

Framöver ser analytikern stabila förutsättningar för en god vinsttillväxt för sektorn kommande år, 10% både för 2025 och 2026, drivet av sjunkande räntekostnader, kostnadsbesparande investeringar och även i en del fall förvärv.

“Vi räknar med att bolagens substansvärden ökar med i genomsnitt 6-7 procent per år de kommande åren, främst till följd av löpande avkastning i projekt och kostnadsbesparande investeringar.”

Fyra favoriter inom fastighetssektorn

I sin kommentar lyfter analytikern fram fyra aktier som banken gillar just nu - Castellum, Pandox, Platzer och Catena. Vad som talar för de fyra aktierna enligt Edberg är att de ser för billiga ut på börsen.

"Aktiemarknaden är för pessimistisk i sin syn på bolagens utsikter."

LÄS MER: Bankens två nya fastighetsfavoriter

LÄS MER: Banken: Köpläge i fastighetsbolaget som går mot strömmen

Dela med dig