Marknader på spänn inför Trumps Hormuz-deadline

23 mars 20262 min lästid
Asienbörserna backar rejält under måndagen och terminerna pekar nedåt i Europa i väntan på om USA kommer att genomföra president Donald Trumps hot och förstöra samtliga av Irans kraftverksanläggningar om landet inte öppnar Hormuzsundet på måndagen.

Trump utfärdade på lördagen en varning till Iran om 48 timmar efter att marknaderna även stängt i röda siffror förra veckan. I USA har börserna nu backat fyra veckor i rad.

Teherans svar på hotet från Trump har varit att man i sådana fall tänker attackera alla anläggningar inom energi, it- och och avsaltning hos länder i Mellanöstern som hyser amerikanska militärbaser.

Samtidigt försökte Iran under helgen att träffa militärbasen Diego Garcia som Storbritannien låtit USA få använda. Basen befinner sig i Indiska oceanen och visar på att Irans missiler har en betydligt längre räckvidd än vad man själva antytt. Basen ligger cirka 350 mil från Iran, medan Teheran har sagt att deras missiler har en längsta räckvidd på 200 mil. Detta innebär att Iran teoretiskt kan beskjuta europeiska städer som Paris och London ifall man så önskar.

Separat har internationella energirådet IEA sagt att minst 40 energitillgångar skadats i nio länder runt om i Mellanöstern sedan konflikten började, enligt Wall Street Journal.

Medan börserna i Tokyo och Seoul (Kospi) faller med över 3 respektive 5% under måndagen, handlas oljan något högre med 1,3% till nästan 108 dollar per fat.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig