Nibe: Vi tittar alltid på potentiella förvärv

Av Elin Hanspers
24 september 20251 min lästid
Värmeteknikbolaget Nibe pekas ut som en av tre kandidater till att köpa franska HVAC-leverantören Atlantic. Detta enligt franska affärstidningen Challenges som hänvisar till uppgifter.

Tidningen pekar ut Nibe, tyska Bosch och amerikanska Rheem som tre aktörer som vill förvärva Atlantic, som har en omsättning på omkring 2,8 miljarder euro. Tidigare ska även riskkapitalbolaget EQT ha funnits med i samtalen.

Nibe vill dock inte kommentera medieuppgifterna.

”Vi kommenterar inte spekulationer eller rykten. Jag känner till Atlantic förstås. Det är en stor branschaktör”, säger Fredrik ErlandssonNibes ir-chef till Finwire.

Till Placera säger han att det enda han kan säga är att ”Nibe Industrier är ett förvärvsintensivt bolag inom alla våra tre affärsområden, vilket innebär att vi alltid tittar på potentiella förvärv."

Pareto har kommenterat uppgifterna och sagt att förvärvet skulle passa Nibe perfekt då man knappt inte har någon närvaro i Frankrike i dagsläget. Dock menar analyshuset att prislappen om förväntade minst 3,5 miljarder euro skulle kunna tvinga Nibe till en betydande nyemission.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig