Nordea och SEB toppar Ålandsbankens bankranking

10 juli 20263 min lästid
Nordea och SEB toppar favoritlistan.
Inför bankernas Q2-rapporter håller Ålandsbanken fast vid en positiv syn på hela sektorn, men lyfter Nordea och SEB som sina främsta favoriter.

Ålandsbanken räknar inte med några större överraskningar när de nordiska bankerna rapporterar för det andra kvartalet. Enligt banken har varken den makroekonomiska utvecklingen eller bankernas egna uppdateringar inför rapporterna signalerat några större avvikelser från marknadens förväntningar.

Analyshuset väntar sig att räntenettona förbättras, drivet av viss utlåningstillväxt, stigande IBOR-räntor i eurozonen och något högre räntemarginaler. Samtidigt väntas starka aktiemarknader bidra till högre provisionsintäkter, medan kreditförlusterna bedöms förbli låga.

Ålandsbanken har en fortsatt positiv syn på sektorn och räknar med en genomsnittlig vinsttillväxt på 6,5% under 2026–2028. Tillsammans med en direktavkastning på 5,7% per år och viss potential för högre värderingar bedömer banken att sektorn har goda förutsättningar att ge en hög totalavkastning de kommande åren.

Nordea behåller förstaplatsen

I den interna rangordningen placerar Ålandsbanken Nordea och SEB högst.

Nordea behåller förstaplatsen tack vare en avkastning på eget kapital över 15% i genomsnitt, en tydlig plan för ökad effektivitet och en transparent utdelningspolitik. Samtidigt är värderingen fortsatt lägre än sektorns genomsnitt.

SEB rankas som andrahandsval. Ålandsbanken räknar med att ökad aktivitet inom företagssektorn och på kapitalmarknaden ska ge den högsta vinsttillväxten i sektorn de kommande tre åren.

Därefter följer DNB, som anses gynnas av det högre ränteläget i Norge men samtidigt påverkas av hård konkurrens på bolånemarknaden och ett stort beroende av den norska marknaden. Enligt Ålandsbanken framstår också DNB som lågt värderad.

Danske Bank rankas som fyra och väntas leverera hög vinsttillväxt, även om uppsidan har minskat efter den starka kursutvecklingen.

Ålandsbanken ser vidare fortsatt potential för en avkastning över bankens avkastningskrav för både Swedbank och Handelsbanken.

”I Swedbanks fall har potentialen minskat till följd av den starka kursutvecklingen det senaste året (+58%) och i Handelsbankens fall av den förväntat låga tillväxten.”

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig