Ny premiärminister ger kraftig uppgång på Tokyobörsen
Tokyobörsen stiger kraftigt sedan det står klart att den konservativa Sanae Takaichi har valts till ledare för Japans liberaldemokratiska parti och därmed väntas bli landets första kvinnliga premiärminister.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 var i slutet av pågående handel upp med 5,07 procent till 48 088,47. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet 1,80 procent som lägst och 5,20 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 3,40 procent till 3 235,54. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet 1,31 procent som lägst och 3,47 procent som högst.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.