Rally på Stockholmsbörsen - så ska du agera nu enligt aktiechefen
Januari och februari har varit starka månader på Stockholmsbörsen. Det svenska storbolagsindexet OMXS30 är i år upp nästan 10% redan.
Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegi, noterar att de indextunga verkstadsbolagen agerat vinnare på en marknad med förväntningar om en bra vinsttillväxt och en förbättrad konjunktur.
Rådet till investerare blir att fortsatt exponera sig mot aktienarknaden. Uppgången som vi sett har dock varit smal och Hedberg menar därför att det är bra att vikta om i portföljen.
”Ta hem lite vinst i de bolag som gynnats av den kraftiga uppgången i metallpriserna och öka i stället exponeringen mot segment som missgynnats av flödena de senaste månaderna, såsom etablerade serieförvärvare och fastighetsbolag”, säger han i en kommentar till banken.
Rapportsäsongen är fortsatt igång men de flesta storbolag har hunnit redovisa sina bokslut. Hedberg ser en likande bild som marknaden såg under föregående period.
”Generellt har storbolagen levt upp till förväntningarna och fortsatt parerat större negativa effekter av amerikanska tullar. Trots fortsatt valutamotvind från en starkare krona har vinstestimaten endast justerats ned marginellt, vilket indikerar att den underliggande lönsamheten har förbättrats och kompenserar för valutan”, säger han.
LÄS MER: Bank varnar för överoptimistisk börs