Rally på Stockholmsbörsen - Saab över historisk nivå

Av Jessika Bouveng
7 januari 20262 min lästid
Den svenska börsen lyfter kraftig under onsdagen och presterar betydligt bättre än övriga europeiska börser. Saab slår återigen historiska rekord.

Stockholmsbörsen stiger ordentligt under onsdagen och enligt Finwire är börsutvecklingen i Sverige klart bättre än övriga Europa. Runt lunchtid är storbolagsindexet OMXS30 upp 2,1%.

”Det är den cykliska övervikten där bank-aktierna inte riktigt hänger med. Europa består ganska mycket av bank som var förra årets stora vinnare”, säger Jon Arnell, investeringschef på Von Euler & Partners till EFN.

”Att det cykliska går bra gynnar Sverige som står ut mot Europa. Sverige tar taktpinnen i år när konjunkturen vänder”, tillägger han.

Saab över historisk rekordnivå

En av vinnarsektorerna för dagen är återigen försvarsaktier som stiger på informationen om att Trumpadministrationen och Europa tagit ett steg mot en överenskommelse om säkerhetsgarantier till Ukraina. En av aktierna som går starkt är svenska Saab som under dagen steg över den historiska nivån 600 kronor. Runt klockan 14:00 är aktien upp 3% och handlas till 617 kronor.

Under onsdagen kom även nyheten om att orderingången av tunga lastbilar i Nordamerika steg 16% i december. Detta har gett fart till både Volvo och Traton som båda stiger runt 3%.

Ytterligare ett svenskt storbolag som går starkt är AstraZeneca. Bolaget redovisade positiva resultat i fas 3-studie med Saphnelo som gett aktien en uppgång på över 4%.

En aktie som istället har det tuffare på börsen är Munters. Vad som får aktien på fall med ungefär 5% är att Nvidia flaggat för att nästa generations datacenter kan drivas utan vattenkylning.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig