Regeringen vill låna 300 miljarder till ny försvarssatsning
"Detta blir den största upprustningen sedan kalla kriget", säger statsminister Ulf Kristersson på pressträffen. Det rapporterar bland andra SVT.
Regeringen och SD är överens om att låna pengar till nya militära försvarsutgifter för att inte "tränga ut viktiga välfärdsbehov eller satsningarna på inre säkerhet", meddelade statsministern under pressträffen där Tidösamarbetets fyra partiledare presenterar en rad nyheter på försvarsområdet.
"Det handlar om en lånefinansierad försvarssatsning från i år via 2030 fram till 2035 som skulle kunna landa på sammantaget ungefär 300 miljarder kronor", säger Ulf Kristersson.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.