Sam Altman: OpenAI går inte till börsen i år

14 september 20262 min lästid
Sam Altman.
OpenAI, bolaget bakom ChatGPT, kommer inte att genomföra någon börsnotering i år. Det uppger vd Sam Altman till Fortune.

Altman beskriver tidpunkten som olämplig för en notering mot bakgrund av den ökade diskussionen om AI-säkerhet. Bolaget ska i stället prioritera säkerhet, så kallad alignment och samarbete mellan AI-branschen och regeringar.

OpenAI har tidigare kopplats till en potentiell börsnotering som enligt New York Times skulle kunna värdera bolaget till omkring 1 biljon dollar, motvarande 9 735 miljarder kronor.

Altman säger att en notering blir aktuell först när både bolaget och omständigheterna kring tekniken är redo.

AI-toppar eniga om behov av att bromsa utvecklingen

Ledarna för tre av de största AI-bolagen, Anthropic, OpenAI och xAI, är också överens om att utvecklingen av de mest avancerade AI-systemen behöver bromsas för att minska risken för allvarliga konsekvenser.

Anthropics vd Dario Amodei har föreslagit att branschen sänker utvecklingstakten och inför bland annat större internationell samordning och oberoende säkerhetsutvärderingar, enligt ett blogginlägg. Elon Musk och Sam Altman har ställt sig bakom behovet av försiktighet.

Amodei pekar samtidigt ut konkurrensen med Kina som ett centralt dilemma. I en intervju med CBS News sade han att en gemensam ”hastighetsgräns” för AI-utvecklingen blir svår att uppnå eftersom både de ekonomiska och militära incitamenten att ligga före är stora.

USA:s president Donald Trump tonar samtidigt ned oron kring artificiell intelligens och betonar vikten av att behålla landets försprång gentemot Kina. Det rapporterar Bloomberg. Trump öppnar för skyddsåtgärder men varnar för att en inbromsning kan hota USA:s ledande position.

Kraven från de ovannämnda AI-cheferna kombinerat med högre oljepriser har pressat asiatiska chipaktier under måndagen.

Minnesbolagen hörde till de största förlorarna. SK Hynix och Kioxia föll som mest över 6 respektive 9 procent, medan Samsung Electronics backade 4 procent. Softbank noterade samtidigt sitt största fall på nästan tre månader.

Dela med dig