SBB säljer samhällsportfölj värd 32 miljarder till PPI
Som ett led i transaktionen kommer SBB att att förvärva aktier i PPI genom tillskott av apportegendom. SBB är idag storägare i PPI med cirka 33,54 procent av aktierna och rösterna. Efter transaktionens genomförande och den efterföljande emissionen i PPI, kommer SBB:s ägande i PPI att uppgå till 39,99 procent av aktierna, motsvarande 33,34 procent av rösterna.
Transaktionen uppges fullborda SBB:s strategi om omvandling genom att skapa tre distinkta segment inom utbildning, bostäder och nu även samhällstillgångar via PPI.
Pengarna från transaktionen kommer SBB delvis att använda för att bland annat lösa in alla utestående obligationer. Samtidigt kommer SBB Holding att använda sin andel av intäkterna för att återbetala skuldfinansiering inom SBB Holding-koncernen, återinvestera i PPI genom tillskott av apportegendom och för att återköpa obligationer utgivna av SBB Holding-koncernen. Därutöver kan både SBB och SBB Holding använda intäkterna för värdeökande tillväxtåtgärder.
“Intäkterna från denna avyttring gör det möjligt för oss att hantera vår skuldprofil effektivt, stärka vår finansiella stabilitet och dra nytta av ett mer gynnsamt finansieringsklimat, vilket ger oss tid att öka värdet på våra tillgångar”, säger Leiv Synnes, vd för SBB.
Den uppskattade finansiella effekten på SBB från transaktionen är bland annat att nettointäkter på 11 miljarder kronor genereras, och att man även kommer kunna generera operativa synergier på 100 miljoner kronor per år.
Transaktionen är villkorad av extrastämmor i både SBB och PPI.
Vidare uppges det att PPI har offentliggjort sin avsikt att flytta sätet till Sverige och göra Stockholmsbörsen som plats för sin primära notering, medan Oslobörsen skulle fungera som en sekundär notering.
I ett separat pressmeddelande informerar PPI också att man har genomfört en riktad nyemission på drygt 3,5 miljarder norska kronor som ett led i förvärvet av SBB:s samhällsportfölj. Teckningskursen var 23 norska kronor per aktie, vilket motsvarar en premie på 8,7 procent jämfört med senaste stängningskursen.
Efter genomförandet av alla transaktioner och den riktade emissionen i PPI kommer norska APG, där Aker är moderbolag, att ha en ägarandel i PPI om 33,32 procent av aktierna och 23,28 procent av rösterna.
"Denna transaktion är ett viktigt steg för att maximera värdet för alla aktieägare genom att bidra till ett mer stabilt och hållbart SBB. Jag är särskilt nöjd med det engagemang som Aker ASA har visat under hela processen. Deras starka stöd och strategiska framsynthet har varit avgörande för att säkerställa en robust lösning för våra fastigheter inom social infrastruktur, och deras stöd har i hög grad stärkt vår förmåga att genomföra denna transaktion framgångsrikt", säger Lennart Sten, styrelseordförande för SBB.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.