SHB höjer fordonssäkerhetsbolaget till köp

26 maj 20261 min lästid
Handelsbanken höjer rekommendationen för Autoliv till köp från behåll och höjer riktkursen till 145 dollar, motsvarande 1 350 kronor.

I analysen skriver Handelsbanken att Autoliv, med dess uppskattade globala marknadsandel på 45% inom passiv säkerhet, har en unik position för att ta en betydande del av den framväxande säkerhetsmarknaden för oskyddade trafikanter.

”Vi bedömer att investerarnas fokus gradvis kommer att flyttas till en hög vinsttillväxt för Autoliv under 2027 i takt med att försenade lanseringar från fordonstillverkare börjar komma till marknaden”, skriver de.

Handelsbanken pekar också på att rapporten för Q1 2026 var bättre än väntat, med stark utveckling i Kina och Indien. Stellantis och Volkswagens lanseringsplaner tillsammans med en förväntas ökad global bilproduktion 2027 anses ge stöd för bankens prognos om en 20% ökning av Autolivs justerade rörelseresultat under 2027.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.


Dela med dig