Storbanken ser betydande vinsttillväxt - höjer gruvjätten till köp
Handelsbanken höjer rekommendationen för Boliden till köp från behåll och skruvar dessutom upp riktkursen till 629 från 614 kronor.
Handelsbankens analytiker skriver att man väntar sig en betydande resultatmedvind för det tredje kvartalet. Man väntar sig ett justerat rörelseresultat på 4 589 miljoner kronor, vilket motsvarar en ökning med 67% i årstakt och 60% jämfört med föregående kvartal.
Att analytikerna ser en betydande vinsttillväxten för gruvbolaget, har sin grund i höga metallpriser, positiva valutaeffekter och förbättrade malmhalter i vissa gruvor.
"Därtill väntas operationella förbättringar i Odda samt färdigställandet av elektrolysanläggningen i Rönnskär under det andra halvåret 2026 fungera som tydliga katalysatorer", skriver bankens analytiker.
Boliden publicerar sin rapport den 29 oktober.