Storbanken: Två kontraktstillverkare med köpläge
Handelsbanken har idag gjort en genomgång av kontraktstillverkare. Banken skriver att värderingarna inom sektorn i allmänhet är låga med anledning av den cykliska karaktären.
“Vår genomgång av historisk utveckling visar dock på betydande långsiktigt värdeskapande för aktieägarna, vilket bekräftas av en lång tid med stigande vinster och ökande marginaler”, skriver bankens analytiker.
I sin genomgång lyfter banken fram tre aktier, Note, Nolato och AQ Group varav de två förstnämnda har rekommendationen köp och AQ Group har rekommendationen behåll. Analytikerna menar dock att samtliga tre har en hög kvalitet och bra förutsättningar för ett långsiktigt värdeskapande för aktieägarna.
“Givet det rådande marknadsläget och nuvarande värderingar föredrar vi Nolato för dess stabilitet och långvariga kundrelationer, samt NOTE för dess låga värdering och potentiella uppsida om efterfrågan återvänder och kundernas lager snabbt behöver fyllas på”, står det i analysen.
För AQ Groups del noterar analytikerna en stark kursutveckling men att dagens värdering gör att uppsidan på ett års sikt ser begränsad ut.
LÄS MER: Säkerhetsmarginal i värderingen - köp
LÄS MER: Analytikern: Ta hem vinsten i Enity