Strategen: Köpa eller inte på all time high?

Av Jessika Bouveng
8 september 20252 min lästid
Mats Nyman, placeringsstrateg på Handelsbanken.
Hur ska man tänka när börsen handlas på rekordnivåer? Ska man köpa eller sälja? Den frågan blev aktuell under förra veckan i torsdags när amerikanska börsindexet S&P500 återigen stängde på den högsta nivån någonsin.

Mats Nyman, placeringsstrateg på Handelsbanken, svarar att varken köpa eller sälja är det korrekta svaret. Nyman har jämfört två strategier, den ena där man - när börsen en månad avslutar på all time high - köper aktier och behåller dessa till nästa månad när man tar nya beslut. Om börsen då inte är på all time high köper man statsskuldväxlar istället.

Den andra strategin är att istället agera tvärtom; man slår till på statsskuldväxlar om börsen är på rekordhögsta och behåller dem till nästa månadsskifte. Om börsen inte är på rekordhögsta köper man aktier.

I genomgången har Nyman jämfört med att bara äga aktier, bara äga statsskuldväxlar och även äga en portfölj som består av hälften av varje.

”Den bästa strategin är helt klart att äga aktier hela tiden. Då får man en avkastning på 10,3 procent per år sedan 1918 på Stockholmsbörsen”, skriver Nyman och fortsätter:

”En satsad hundralapp hade gett 36 100 gånger pengarna(!). Båda strategierna att köpa aktier respektive ränteplaceringar när börsen stod på rekordnivåer hade gett en avkastning på cirka 7,5 procent per år. Det låter kanske ganska nära drygt 10 procent, men blir med ränta på ränta mindre än en tiondel så mycket pengar. En 50/50-portfölj hade slagit båda strategierna med en avkastning när 8 procent, och med halva risken jämfört med att äga aktier. Lägst blir avkastningen om man bara placerar i ränta, knappt 5 procent per år. Och det är före inflation.”

Slutligen skriver strategen att det är svårt att tajma börsen och att det är bättre att äga börsen hela tiden snarare än ibland.

”Rekordnivåer är spännande – och läskiga – men ger inga pålitliga signaler”, avslutar han.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig