Svensk Handel spår ökad julklappsförsäljning i år
Svensk Handel spår att julklappsförsäljningen i år kommer att öka i jämförelse med 2024 och landa på en total omsättning på 24,5 miljarder kronor. I ett pressmeddelande skriver Svensk Handel att svenska konsumenters ekonomiska situation har förbättrats och att detta kommer att ge en skjuts i julhandeln.
”Det är för oss tydligt att köpkraften är på väg tillbaka på allvar vilket är viktigt inte bara för handelsföretagen, utan för samhället i stort”, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Samtidigt uppger nästan var femte svensk att de kan komma att köpa julklappar från Temu eller Shein, trots återkommande kritik mot arbetsvillkor och bristande EU-krav.
”Det är oroväckande att ultra fast fashion-trenden håller i sig”, säger Mikkonen.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.