Svenskarna vill minska på sitt sparande
Vi är i början på juli vilket innebär att det första halvåret ligger bakom oss. Enligt SEBs undersökning Sparkollen avser svenska folket att minska på sitt sparande under det andra halvåret. Detta sker dock från en redan hög nivå då hushållens sparande stigit med mer än 10% det senaste året.
”Under det andra kvartalet fick hushållen uppleva ett eskalerat handelskrig, börsturbulens, pausade tullar, en räntesänkning och nu på senare veckor ett upptrappat krig i mellanöstern. Alla med varierande ekonomiska konsekvenser för hushållens plånböcker”, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández och fortsätter:
”I ljuset av den mycket osäkra utvecklingen bör det ses som ett styrkebesked att hushållen endast gör en mindre justering av sina sparplaner. Det kan istället tolkas som början på en normalisering av hushållens sparande”
Enligt undersökningen sjunker andelen svenskar som tänkt spara mer från 26% till 24%, medan andelen hushåll som planerar att spara mindre ökar från 11% till 12%.
Under det andra kvartalet ökade det genomsnittliga månadssparandet till 7 102 kronor från 6 898 kronor, mätt i kvartalstakt.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.