Swedbank: Smal uppgång på börsen - inget läge för risk

Av Jessika Bouveng
12 augusti 20252 min lästid
Mattias Isakson, chefsstrateg hos Swedbank.
Sommaren har bjudit på en del uppgång för börserna. Styrkan på aktiemarknaden är dock enligt Swedbank koncentrerad och med anledning av det osäkra läget på marknaden ser banken ingen anledning att addera risk för tillfället.

Med rapportsäsongen i backspegeln, ett något mer ansträngt sentiment och ett kvarstående osäkert världsläge ser Swedbank ingen anledning till att addera risk i sin investeringsstrategi. Banken väljer därför att behålla sin neutrala tillgångsallokering och rekommenderar fortsatt övervikt i Sverige och Europa när det kommet till aktier.

”Styrkan på aktiemarknaden är koncentrerad vilket delvis döljer den tudelade underliggande utvecklingen. Sammantaget konstaterar vi trots allt att aktier lockar mer än långa räntor, säger Mattias Isakson, chefsstrateg på Swedbank till börssajten Aktiellt.

Banken noterar att marknaden hållt sig relativt lugn under sommaren och att investerare behållt de rosa glasögonen på - detta trots att det funnits stöd för risker.

”Än så länge är det svårt att dra några långtgående realekonomiska slutsatser kring de nya tullnivåerna och effekter på handelsmönster. Det är uppenbart att marknaden inte skulle klara några större bakslag gällande den globala ekonomins utveckling men det är svårt att säga precis vad som krävs för att bräcka det lugn som hittills uppvisats”, säger Isakson.

Oro kring avmattning i den amerikanska ekonomin har dämpats av förväntningar om räntesänkning från Federal Reserve. Swedbank skulle dock inte förvånas om oro för den amerikanska ekonomin kommer skapa turbulens på börsen.

Detta skulle i så fall få konsekvenser för en kronbaserad investeringsportfölj. Med detta i åtanke, plus konjunkturrisker i USA och indikationer på återhämtning i Europa, gör att banken föredrar Sverige och Europa.

LÄS MER: Aktiechefen: Stå redo med kassa - då kommer rekylen

LÄS MER: Nobelpristagaren varnar för stagflation

Dela med dig