Thailand planerar köpa in Saabs Gripen
Nu ska Saab tillsammans med Försvarets Materielverk gå vidare i nästa steg i upphandingsprocessen i Thailand. Bolaget har i nuläget inte tecknat något kontrakt eller mottagit beställning på Gripen. Detaljerna kring erbjudandet är ännu inte fastställda.
"Vi välkomnar beskedet att Thailands flygvapen nu har valt Gripen E/F som sitt kommande stridsflyg och vi ser fram emot den fortsatta upphandlingsprocessen. Vi är övertygade om att Gripen E/F är det stridsflygplan som bäst möter Thailands behov och att det kommer bidra till landets framtida trygghet och säkerhet", säger Saabs vd och koncernchef Micael Johansson.
Det anges inte i Saabs pressmeddelande hur många flygplan det rör sig om. Enligt vad Reuters rapporterade en stund tidigare ska Thailand köpa fyra Gripen Jas 39 i en första fas.
Budgeten för de fyra stridsflygplanen är enligt Reuters på 19,5 miljarder baht, motsvarande 5,7 miljarder kronor, och ett kontrakt gällande inköp kommer att undertecknas i augusti.
Thailand ville initialt köpa Lockheed Martins F-35, men nekades av USA. Stridsflygplanet anses vara en känslig exportprodukt som USA bara godkänner till sina närmaste allierade.
Thailands nuvarande flotta inkluderar elva JAS 39, samt flera dussintals F-16 och F-5, vilka använts sedan slutet av 1980-talet.
Förra året tillkännagav flygvapnet planer på att köpa fler svenska plan som en del av den långsiktiga planen att köpa 12 nya stridsflygplan.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.