TriCarbs höjer budet på Cint

1 juli 20261 min lästid
TriCarbs BidCo höjer kontantbudet på konsumentundersökningsbolaget Cint till 6 kronor per aktie från 5,60 kronor och förlänger acceptfristen till den 14 juli.

Det höjda budet värderar Cint till cirka 2,1 miljarder kronor. Samtidigt har konsortiet säkrat ytterligare oåterkalleliga acceptåtaganden och kontrollerar nu 74,9% av aktierna och rösterna i Cint.

Cints styrelse rekommenderar aktieägarna att acceptera TriCarbs BidCos höjda kontantbud på 6 kronor per aktie, jämfört med tidigare 5,60 kronor.

Styrelsen hänvisar till sin tidigare analys och konstaterar att de enda förändringarna är det höjda budet och den förlängda acceptfristen till den 14 juli. Det höjda budet värderar Cint till cirka 2,1 miljarder kronor.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig