Trump höjer nya globala tullar till 15%

23 februari 20261 min lästid
USA:s president Donald Trump har valt att höja nyinförda globala tullar till 15 procent. Beskedet kom under lördagen, en dag efter att han sagt att tullsatsen skulle uppgå till 10 procent som svar på Högsta domstolens beslut att ogiltigförklara hans ömsesidiga tullar mot omvärlden.

Trump skrev på Truth Social att de nya tullarna gäller omgående och varnade för fler höjningar.

De nya tullarna ska införas genom en hänvisning till sektion 122 i handelslagen från 1974. Lagen tillåter presidenten att införa tillfälliga avgifter i 150 dagar. En eventuell förlängning kräver kongressens godkännande.

Trumps nya tullar har lett till viss förvirring i omvärlden givet att USA förhandlat fram handelsavtal med en rad länder. Denna fråga har senare klargjorts av USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer som sagt att de avtal som USA ingått med sina handelspartner fortfarande gäller.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig