Event avslutat
Det här eventet har redan ägt rum och går inte längre att anmäla sig till.

Aktieträff: Freja eID och Jonas Olavi

AktivitetFysisk
25 april 2024 18:30 till 21:00Åvalla, Ängelholm

Välkommen till aktieträff med fika i Ängelholm!

Företaget Freja eID börsnoterades redan år 2014, då under namnet Verisec. Arbetet med vad som kom att bli Freja eID inleddes 2015. Bland funktionerna finns e-legitimering, elektroniska underskrifter, sign-up, check-out, fysisk identifiering och e-tjänstelegitimation. Verksamheten utgår från den svenska marknaden och plattformen är byggd för internationell skalbarhet. Freja eID är idag Sveriges näst mest använda e-legitimation efter Bank-id. Bolaget är listat på Nasdaq First North.

Johan Henrikson CEO presenterar bolaget.

Efter lite fika och aktieprat tar nästa föredrag vid:

Jonas Olavi, på Alpcot fonder, är en bekant finansprofil. Utöver rollen som allokeringschef på Alpcot är han också välkänd skribent i Aktiespararen och flitig i diverse poddar och sociala medier. Jonas kommer till oss och berättar om aktuellt börsläge och får höra hans syn på börsens hantering av allt från corona, komponentbrist, krig och inflation och hur vi kan se framtiden an!

Utöver detta så har vi för avsikt att hjälpa till att starta upp en eller två aktiesparklubbar. De som är intresserade av att vara med kan lämna kontaktuppgifter till Mathias Horndahl, på tel nedan, eller på mötet.

Har du problem med att anmäla dig på hemsidan kan du ringa eller SMSa Mathias på 0708-661367.

Anmäl dig senast två dagar innan träffen för att vi skall kunna beställa fika.

Dela med dig

Eventinfo

Starttid
25 april 2024 18:30
Sluttid
25 april 2024 21:00
Lokalavdelning
Typ av aktivitet
Aktivitet
Plats
Åvalla
Adress
Södra Kyrkogatan 3
Ängelholm