Peter Hultqvist, Strategi Invest 19 /9
Välkommen till en helkväll med välkände Peter Hultqvist, Strategi Invest. Peter kommer traditionsenligt till vår höstträff och ger sina analyser av börsen, marknaden och de ekonomiska förutsättningarna som möter oss nu. Inflationen förefaller besegrad, räntorna på väg ner och lågkonjunkturen mjuklandar. Vad kan vi förvänta oss av världsekonomin, av den svenska marknaden? Hur ser börsläget
ut under resten av året och inför nästa år – 2025?
I ett andra tema för kvällen kommer vi att få en inblick i ETF:er-börshandlade fonder. Hur fungerar ETF:er, fördelar, nackdelar, risker, m.m? Hur handlar man ETF:er? Otrampad mark för många – men mycket intressant för alla.
Dessutom blir det säkert lite Teknisk Analys och tips om både olika index och aktier.
I pausen serveras kaffe/te och fralla. Vi avslutar som vanligt kvällen med ett boklotteri.
Du som är medlem i Unga Aktiesparare går gratis på våra aktieträffar, men du måste förstås anmäla dig.
Parkering: det finns numera endast ett fåtal p-platser kvar vid Mimers Kulturhus. Så tänk på att komma i god tid, så att du hinner att parkera.
Anmälan senast 18/9. Vid sen anmälan/avanmälan ring Mona 070-234 56 55 eller Kerstin 070-672 70 71.
OBS! Kom ihåg att avanmäla dig vid förhinder.
Varmt välkomna!