Bankens nya sektorfavorit - ser långsiktig kurspotential
Handelsbankens sektorfavoriter är en lista på 18 aktier med två aktier inom varje sektor. Idag får Nordea lämna listan och istället göra plats för nätmäklaren Avanza som tidigare i veckan kom med rapport för det fjärde kvartalet.
Avanzas rapport visade både intäkter och ett rörelseresultat som var i linje med förväntat. Styrelsen föreslår även höjd ordinarie utdelning. Aktien handlades initialt upp på rapporten men backade sedan tillbaka något under rapportdagen.
”Vi bedömer att utsikterna för Avanza är stabila och uppskattar att kostnaderna utvecklas bättre än marknaden befarat. Svagare nettoflöden i slutet av året ser vi som temporära. Värderingen är attraktiv och den långsiktiga kurspotentialen bör vara god”, skriver Handelsbankens analytiker i samband med uppdateringen.
Nordea-aktien blev en sektorfavorit under sluter av 2024. I nuläget ser Handelsbankens analytiker inga kortsiktiga trippers i aktien och får därför lämna listan.
Nedan listas alla de 18 aktier som ingår i Handelsbankens sektorfavoriter:
SSAB, Lundin Mining , Epiroc, Atlas Copco, Skistar, New Wave, AAK, Mowi, Genmap, Xvivo Perfusion, Avanza, Nordnet, Mycronic, Dynavox, Paradox Interactive, Telenor, Castellum och Pandox.
LÄS MER: Avanza i linje med förväntningar - höjer utdelningen
LÄS MER: Köprekar för nätmäklarna