Beijer Alma: Preview Q2 2025
Stabil tillväxt men åtgärdsprogrammet påverkar
Analysguiden skissar på att Beijer Alma kommer likt föregående kvartal att uppvisa en fortsatt bra organisk som förvärvsdriven tillväxt. Mot bakgrund av att de tulltariffer som USA infört mot omvärlden pausades till den 9 juli finns det dock en osäkerhet i hur bolagets kunder har agerat vad gäller inköpen under kvartalet. Vi kunde se en stärkt orderingång inom både Lesjöfors och Beijer Tech för det första kvartalet, något som även kan vara fallet under det andra kvartalet. Det i sin tur kan ha drivit upp både orderingång och organisk tillväxt mer än vanligt. Nu vet vi att införandet av tulltariffer har skjutits till 1 augusti och att USA nu ensidigt har meddelat ett tiotal länder tulltariffer och där fler länder väntas motta liknande beslut under juli.
Analysguiden skissar på att industrisegmentets svaga efterfrågan har bestått även under det andra kvartalet, speciellt på den central-europeiska marknaden med Tyskland i spetsen. Inom övriga marknader och segment skissar vi på en stabil efterfrågan och tillväxt, inte allra minst från de senaste årets många förvärv. Norden, följt av USA och Asien, tror vi kommer att visa på en fortsatt bra efterfrågan, precis som i det första kvartalet.
Efter det andra kvartalets utgången har Beijer Alma beslutat om att genomföra ett åtgärdsprogram för att stärka lönsamheten inom dotterbolaget Lesjöfors. Programmet omfattar effektivisering av produktionskapacitet samt nedskrivning av kundanpassat lager av fjädrar och väntas ge en årlig kostnadsbesparing om cirka 35 mkr. Dock belastas det andra kvartalet av en jämförelsestörande post om cirka 120 mkr, varav 70 mkr avser nedskrivning av lager och är inte kassaflödespåverkande.
Sammantaget gör det att vi inför bolagets kommande rapport tror på en nettoomsättning om cirka 2 000 mkr, fördelat på 1 340 mkr för Lesjöfors och 660 mkr för Beijer Tech. Mot bakgrund av det räknar vi med ett justerat rörelseresultat på 276 mkr, fördelat på 215 mkr för Lesjöfors, 68 mkr för Beijer Tech och -7 mkr för moderbolaget. Totalt leder det till en justerad rörelsemarginal om 13,8%. Mot bakgrund av den jämförelsestörande posten räknar vid således med ett rörelseresultat om 95 mkr för Lesjöfors, 65 mkr för Beijer Tech och -7 mkr för moderbolaget. Vi utgår ifrån att orderingången kommer att vara i nivå med det första kvartalet.
Under det andra kvartalet har bolaget utsett Oscar Fredell från Bergman & Beving till ny VD och koncernchef med tillträde senast under det fjärde kvartalet 2025.
Beijer Alma har genomfört ytterligare ett förvärv
Under det första kvartalet genomförde Beijer Alma tre förvärv, ett i Lesjöfors som tog steget in på den indiska marknaden för första gången och två inom Beijer Tech.
I maj förvärvade Beijer Tech 100% av aktierna i danska Roykon, en leverantör av flödeskomponenter till industrin. Bolaget är kända för att vara en helhetsleverantör med snabb leveranstid, vilket möjliggörs genom automatiserad lagerhantering. Roykon köper in och lagerför ett brett sortiment av flänsar, kopplingar, slangar, ventiler, tätningar och andra flödeskomponenter som säljs till kunder inom olika industrier i Norden. Bolaget erbjuder över 40 000 standardprodukter av vilket ungefär 17 000 produkter är hyllvaror. Bolaget kommer att ingå i affärsområdet Flödesteknik och omsätter årligen cirka 45 mdkk med god lönsamhet.
Aktien är fortsatt intressant men mycket är inprisat
Sedan den senaste kvartalsrapporten den 25 april har aktien haft en mycket positiv utveckling och stigit med cirka 25%. Det är klart bättre än utvecklingen för Stockholmsbörsens breda index (OMXSPI) som stigit med lite över 6% under samma period.
Det förefaller som att marknaden redan nu har prisat in mycket av effekten av de kommande åtgärder som genomförs i bolaget samt att den nye VDn kommer att få upp både marginaler och den organiska tillväxten. Analysguiden tycker likt tidigare att Beijer Alma är ett mycket välskött och intressant bolag. Även om aktiekursen stigit kraftigt på kort tid, värderas bolaget fortsatt lägre än sina peers.
Baserat på våra prognoser, som inkluderar de senaste förvärven, handlas bolaget nu till en förväntad ev/just. ebit om 16,2 för innevarande år och 13,6 för 2026. Det är i nivå med femårssnittet för bolagets ev/ebit-multipel. Vi avser att släppa ett uppdaterat motiverat värde i samband med vår analys efter kvartalsrapporten.
Q2-rapporten släpps fredag den 18 juli och samma dag kommer ledningen att hålla en webbsänd presentation av kvartalsrapporten som går att följa från klockan 10:00 på följande länk:
https://beijer-alma.events.inderes.com/q2-report-2025-webcast/register