Case Group: Andra kvartalet 2025
Bolaget överraskar positivt
Case Group levererade ett mycket starkt andra kvartal 2025, där tillväxten både i intäkter, vinst och kapital under förvaltning överraskade positivt. För perioden april till juni ökade intäkterna med närmare 45 procent till 25,8 miljoner kronor, vilket till stor del förklaras av ett kraftigt ökat provisionsnetto som steg till 25,7 miljoner kronor. Bolaget har dragit nytta av både god marknadsaktivitet och fortsatt inflöde av nya kunder och investerat kapital, en trend som varit stabil över de senaste åren.
Affärsmodell med operationell hävstång
Rörelseresultatet nådde hela 12,4 miljoner kronor, jämfört med 3,0 miljoner för motsvarande kvartal 2024. Rörelsemarginalen förbättrades därmed avsevärt, till 48 procent från 17 procent året innan. Den höga marginalen är ett tecken på god kostnadskontroll och operationell hävstång i affärsmodellen; när intäkterna ökar slår det direkt igenom på bolagets resultat. Nettoresultatet steg till 9,5 miljoner kronor (föregående år 2,4 MSEK), vilket också vittnar om en betydande förbättring av bolagets lönsamhet.
Förvaltat kapital överstiger nu 20 miljarder
Kapitalet under förvaltning passerar nu för första gången 20 miljarder kronor och landade vid kvartalets slut på 20,6 miljarder, jämfört med 16,4 miljarder ett år tidigare. Förvaltad volym har därmed vuxit med drygt 26 procent på årsbasis och bolaget noterar att tillväxten varit obruten i tio kvartal. Detta beror både på kraftigt inflöde av nytt kapital och fortsatt god avkastning i bolagets fonder. Tillskottet av nya konceptfonder, Case Elite One och Case Elite Microcap, där fondbestämmelser godkänts av Finansinspektionen, innebär att produkterbjudandet breddas ytterligare och bolaget ökar fokus på aktieförvaltning med egen distribution för högre lönsamhet.
Ett styrkebesked att bolaget börjar delat ut
Bolagets vd, Johan Andrassy, pekar särskilt på bolagets finansiella styrka och stabila kassaflöde. Styrelsen har beslutat om utdelningspolicy med minst 50 procent av årets resultat till aktieägare, under förutsättning att bolaget har tillräcklig likviditet. Detta är ett styrkebesked som ger ytterligare trygghet för aktieägaren och understryker bolagets målsättning att bygga långsiktigt värde. Sammanfattningsvis utmärktes det andra kvartalet av en stark strukturell tillväxt, god lönsamhet och fortsatt innovationskraft inom fondutbudet, vilket sätter Case Group i en fördelaktig position inför resten av året.
Med ett starkt kvartal och förändrad utdelningspolicy är det berättigat med en uppvärdering. Nivån på aktiekursen tangerar nu det övre värdet i vårt Bull Scenario. Bolagets affärsmodell har bevisad operationell hävstång vilket ger ett stort intervall mellan värdet som erhålls i vårt Bull och Bear scenario. Vi höjer våra prognoser och motiverade värde till 22 (20) kronor per aktie.