Fastpartner: Förvaltningsresultatet lyfter trots lägre intäkter
Avyttringar och vakanser påverkade intäkterna
Hyresintäkterna minskade med nästan 2% för perioden till 1 132,2 (1 153,2) mkr, drivet av avyttrade fastigheter under 2024 samt vakanser i tre av bolagets större fastigheter i Solna, Vallentuna och Frihamnen. I jämförbart bestånd sjönk hyresintäkterna med 12,6 mkr, motsvarande drygt 1%. Bolagets ekonomiska uthyrningsgrad minskade något till 91,3% (92,5%), men är på det hela taget på en fortsatt hög nivå i en utmanande hyresmarknad. Under kvartalet har bolaget haft ett antal nya uthyrningar, bland annat till Region Östergötland, PreZero och Kriminalvården i Norrköping, Willys i Vallentuna Centrum, Inspot i Uppsala, Fryshyset i Rinkeby och Aspis i innerstaden. Fastighetskostnaderna sjönk med 1,4% till 341,7 (346,5) mkr, vilket främst beror på lägre kostnader för reparation och underhåll samt en omklassning av vissa fastighetskostnader till central administration. Driftnettot minskade till följd av de lägre hyresintäkterna och uppgick till 417,0 (422,8) mkr, motsvarande en överskottsgraden om 69,8% (70,0%) för perioden.
Förvaltningsresultatet steg med nästan 25%
Räntenettot föll med nästan 24% till -334,2 (-438,3) mkr drivet av att större delen av bolagets räntor är rörliga, något som gör att de kraftigt sänkta räntorna får genomslag relativt omgående. Sedan juni 2024 har Riksbanken sänkt sin styrränta åtta gånger till 2,00% och den genomsnittliga räntenivån i bolaget har vid utgången av perioden sjunkit till 3,8% (4,5%). De centrala administrationskostnaderna steg 3,4 mkr, motsvarande strax över 14%, drivet av omklassningen av administrativa kostnader som tidigare låg under fastighets-kostnader. I övrigt var det inga större kostnadsförändringar, vilket ledde till att förvaltningsresultatet steg med nästan 24% till 411,0 (326,6) mkr för perioden. Orealiserade värdeförändringarna på fastigheter uppgick till -195,7 (118,7) mkr med värdeförändring på derivaten och finansiella placeringar om -38,1 (8,0) mkr. Realiserade värdeförändringar uppgick till 0,0 (3,4). Sammantaget uppgick resultatet för perioden till 119,9 (372,8) mkr efter skatt. Fastighetsvärdet steg marginellt till 33,9 (33,8) mdkr och det genomsnittliga avkastningskravet sjönk till 5,2% (5,4%) vid utgången av perioden.
Analysguiden upprepar motiverat värde om 76,50 kr
Fastpartner handlas idag till en substansrabatt om cirka 45% mot rapporterat långsiktigt substansvärde per aktie (EPRA NAV). Det är klart högre än motsvarande substansrabatt om cirka 30% för jämförelsegruppen. För 2025 estimerar vi att Fastpartner når ett förvaltningsresultat på 4,83 kronor per aktie, drivet av främst det lägre räntenettot. Baserat på den prognosen upprepar vi vårt motiverade värde om 76,50 kronor, vilket motsvarar en multipel om cirka 16 gånger förvaltningsresultatet per aktie.